CTVP00RF-13-32P-P2AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RF-13-32P-P2AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material :
Composite
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Number of Pins :
23
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder
Feature :
Alignment Disc
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
32
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 32 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTVP00RF-13-32P-P2AD Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount, Through Hole mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.There are 23 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Alignment Disc feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel, Through Hole.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
CTVP00RF-13-32P-P2AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-13-32P-P2AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-13-32P-P2AD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER