CTVP00RF-11-19SC-S3
Mfr.Part #
CTVP00RF-11-19SC-S3
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Orientation :
C
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
19
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Max Operating Temperature :
175°C
Military
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTVP00RF-11-19SC-S35 Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount, Through Hole mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.There are 19 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel, Through Hole.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
CTVP00RF-11-19SC-S35 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-11-19SC-S35 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-11-19SC-S35 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER