CTVP00RF-11-19PD-P3
Mfr.Part #
CTVP00RF-11-19PD-P3
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Stock
1
In Stock :
1
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Receptacle, Male Pins
Material :
Composite
Orientation :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2014
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
11-19
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTVP00RF-11-19PD-P3 Overview
CTVP00RF-11-19PD-P3 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-11-19PD-P3 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-11-19PD-P3 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER