CTVP00RF-11-19PD-P15
Mfr.Part #
CTVP00RF-11-19PD-P15
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Threaded
Published :
Termination :
Solder
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTVP00RF-11-19PD-P15 Overview
CTVP00RF-11-19PD-P15 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-11-19PD-P15 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-11-19PD-P15 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER