CTVP00RF-11-19PA-P3AD
Mfr.Part #
CTVP00RF-11-19PA-P3AD
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Alignment Disc
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Shielded
Published :
Termination :
Solder
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTVP00RF-11-19PA-P3AD Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount, Through Hole mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series.A 19 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Alignment Disc feature.There is a Flanges, Panel, Through Hole mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
CTVP00RF-11-19PA-P3AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-11-19PA-P3AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-11-19PA-P3AD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER