CTMPC080605F-1R0M
Mfr.Part #
CTMPC080605F-1R0M
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
1.0UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Stock
30
In Stock :
30
Current - Saturation (Isat) :
3.1A
Features :
Type :
Molded
DC Resistance (DCR) :
82mOhm Max
Material - Core :
Series :
CTMPC080605F
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Q @ Freq :
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
Current Rating (Amps) :
2.3 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Inductance :
1 µH
Supplier Device Package :
0806
Inductance Frequency - Test :
2 MHz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Datasheets
CTMPC080605F-1R0M
Central Technologies CTMPC080605F-1R0M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD