CTMPA121205F-5R6M
Mfr.Part #
CTMPA121205F-5R6M
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Description
5.6UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.118 L x 0.118 W (3.00mm x 3.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Product Status :
Obsolete
DC Resistance (DCR) :
389mOhm Max
Series :
CTMPA121205F
Current - Saturation (Isat) :
3A
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1212 (3030 Metric)
Inductance :
5.6 µH
Package :
Bulk
Inductance Frequency - Test :
200 kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
900 mA
Datasheets
CTMPA121205F-5R6M
Central Technologies CTMPA121205F-5R6M
CTMPA121205F-5R6M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD