CTMPA121208F-1R0M
Mfr.Part #
CTMPA121208F-1R0M
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Description
1.0UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Package :
Bulk
Inductance :
1 µH
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
4.2A
Supplier Device Package :
Product Status :
Obsolete
Inductance Frequency - Test :
200 kHz
Frequency - Self Resonant :
Current Rating (Amps) :
4 A
Size / Dimension :
0.118 L x 0.118 W (3.00mm x 3.00mm)
Series :
CTMPA121208F
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
32mOhm Max
Type :
Molded
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
RoHS :
yes
Ratings :
Package / Case :
1212 (3030 Metric)
Datasheets
CTMPA121208F-1R0M
Central Technologies CTMPA121208F-1R0M
CTMPA121208F-1R0M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD