CTAC1008F-R12K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTAC1008F-R12K
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD AIR CORE INDUCTOR
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Inductance-Nom (L) :
0.12 µH
Product Status :
Active
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Test Frequency :
300 MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
ctac1008f
HTS Code :
DC Resistance :
0.0634 Ω
Inductance :
120 nH
DC Resistance (DCR) :
63.4mOhm
Shielded :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Material :
Air
Number of Terminals :
2
Type :
Wirewound
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
950MHz
Surface Mount :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±10%
Case/Size Code :
1307
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
70
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
0.32 A
Datasheets
CTAC1008F-R12K
Central Technologies CTAC1008F-R12K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD