CTAC0603F-5N6K
Mfr.Part #
CTAC0603F-5N6K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Stock
20
In Stock :
20
RF INDUCTOR
Features :
Case/Size Code :
0807
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
Unshielded
Inductance :
5.6 nH
Number of Functions :
1
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
DC Resistance :
0.0038 Ω
Rated Current-Max :
0.95 A
Inductance Frequency - Test :
300 MHz
Test Frequency :
300 MHz
Series :
CTAC0603F
Size / Dimension :
0.079" L x 0.071" W (2.00mm x 1.80mm)
DC Resistance (DCR) :
3.8mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Quality Factor-Min (at L-nom) :
80
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
3GHz
Material - Core :
Tolerance :
±10%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Ratings :
Current Rating (Amps) :
950 mA
Current - Saturation (Isat) :
Compliant
Q @ Freq :
80 @ 300MHz
Inductance-Nom (L) :
0.0056 µH
Datasheets
CTAC0603F-5N6K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD