CTAC0603F-27NK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTAC0603F-27NK
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
SMD AIR CORE INDUCTOR
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.079" L x 0.071" W (2.00mm x 1.80mm)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current Rating (Amps) :
500 mA
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
Nonstandard
Quality Factor-Min (at L-nom) :
70
DC Resistance :
0.017 Ω
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Shielded :
No
Inductance-Nom (L) :
0.027 µH
Q @ Freq :
70 @ 300MHz
Product Status :
Active
Core Material :
Air
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
1.6GHz
Rated Current-Max :
0.5 A
Inductance Frequency - Test :
300 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Supplier Device Package :
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance (DCR) :
17mOhm Max
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
27 nH
Type :
Wirewound
Package :
Bulk
HTS Code :
Features :
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
300 MHz
Series :
CTAC0603F
Material - Core :
Air
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Case/Size Code :
0807
Datasheets
CTAC0603F-27NK
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD