CPW105R000JB14
Mfr.Part #
CPW105R000JB14
Description
RES 5 OHM 10W 5% AXIAL
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Power Rating :
10W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Power Dissipation :
10W
Tolerance :
±5%
Height :
8.73mm
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistance :
5Ohm
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
CPW105R000JB14
Vishay / Dale CPW105R000JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 5Ohm, Wirewound,