CPW1010R00JB143
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPW1010R00JB143
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 10W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Diameter :
0.813 mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
All-Welded
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Height :
11.91mm
Resistance :
10Ohm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
10W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Power Rating :
10W
Series :
CPW
Datasheets
CPW1010R00JB143
Vishay / Dale CPW1010R00JB143
Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, Wirewound,