CPW1027K00GB14
Mfr.Part #
CPW1027K00GB14
Description
RES 27K OHM 10W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
10W
Contact Plating :
Lead, Tin
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
27kOhm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.813 mm
Height :
8.73mm
Mount :
Through Hole
Construction :
Welded
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~275°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
10W
Datasheets
CPW1027K00GB14
Vishay / Dale CPW1027K00GB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 27kOhm, Wirewound,