CPW1020R00JE14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPW1020R00JE14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 10W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
10W
Resistance :
20Ohm
Pbfree Code :
yes
Construction :
Welded
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
Series :
CPW
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
8.73mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Number of Terminations :
2
Published :
Contact Plating :
Tin
Lead Diameter :
0.813 mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Power Rating :
10W
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±5%
Datasheets
CPW1020R00JE14
Vishay / Dale CPW1020R00JE14
Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, Wirewound,