CPR201K200JE10
Mfr.Part #
CPR201K200JE10
Description
RES 1.2K OHM 20W 5% RADIAL
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
47.5mm
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Radial
Construction :
Fireproof
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.531 13.50mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Flame Proof, Safety
Published :
Contact Plating :
Tin
Resistance :
1.2kOhm
Power Rating :
20W
Height :
12.7mm
Max Power Dissipation :
20W
Factory Lead Time :
7 Weeks
Composition :
Metal Oxide Film
Size / Dimension :
2.461Lx0.492W 62.51mmx12.50mm
Datasheets
CPR201K200JE10
Vishay / Dale CPR201K200JE10
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, Metal Oxide Film,