CPR2010R00JE6630
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPR2010R00JE6630
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 20W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Height Seated (Max) :
0.531 13.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CPR
Size / Dimension :
2.461Lx0.492W 62.51mmx12.50mm
Terminal Shape :
Snap-In
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
10Ohm
Max Power Dissipation :
20W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Height :
12.7mm
Datasheets
CPR2010R00JE6630
Vishay / Dale CPR2010R00JE6630
FIXED RESISTOR, 10Ohm, Wirewound,