CPR2015R00KE10
Mfr.Part #
CPR2015R00KE10
Description
RES 15 OHM 20W 10% RADIAL
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Published :
Power Rating :
20W
Resistance :
15Ohm
Height :
12.7mm
Max Power Dissipation :
20W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
2.461Lx0.492W 62.51mmx12.50mm
Composition :
Wirewound
Feature :
Flame Proof, Safety
Lead Spacing :
47.5mm
Height Seated (Max) :
0.531 13.50mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
CPR2015R00KE10
Vishay / Dale CPR2015R00KE10
Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,