CPR2013R00JE10
Mfr.Part #
CPR2013R00JE10
Description
RES 13 OHM 20W 5% RADIAL
Size / Dimension :
2.461Lx0.492W 62.51mmx12.50mm
Height :
12.7mm
Lead Spacing :
47.5mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Published :
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Composition :
Wirewound
Power Rating :
20W
Max Power Dissipation :
20W
Resistance :
13Ohm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.531 13.50mm
Datasheets
CPR2013R00JE10
Vishay / Dale CPR2013R00JE10
Through Hole FIXED RESISTOR, 13Ohm, Wirewound,