CPL15R0800FE313
Mfr.Part #
CPL15R0800FE313
Description
RES 0.08 OHM 15W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
12.7mm
Max Power Dissipation :
15W
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Series :
CPL
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
80mOhms
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
15W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
275°C
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Length :
47.625mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Size / Dimension :
1.875Lx0.500W 47.63mmx12.70mm
Datasheets
CPL15R0800FE313
Vishay / Dale CPL15R0800FE313
80mOhms, 15W, Wirewound,