CPL10R0100JB313
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPL10R0100JB313
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 10W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
Composition :
Wirewound
Resistance :
10MOhm
Surface Mount :
No
Construction :
Welded
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Lead Diameter :
0.914 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
CPL
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Power Dissipation :
10W
Pbfree Code :
No
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Datasheets
CPL10R0100JB313
Vishay / Dale CPL10R0100JB313
FIXED RESISTOR, 10mOhm, Wirewound,