CPL15R0800FB31
Mfr.Part #
CPL15R0800FB31
Description
RES 0.08 OHM 15W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
15W
Width :
12.7mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
1.875Lx0.500W 47.63mmx12.70mm
CPL
Min Operating Temperature :
-65°C
Wirewound
Length :
47.625mm
Max Power Dissipation :
15W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
80mOhms
Max Operating Temperature :
275°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Datasheets
CPL15R0800FB31
Vishay / Dale CPL15R0800FB31
80mOhms, 15W, Wirewound,