CPL15R0400JB14
Mfr.Part #
CPL15R0400JB14
Description
RES 0.04 OHM 15W 5% AXIAL
Axial
Max Operating Temperature :
275°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
15W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Size / Dimension :
1.875Lx0.500W 47.63mmx12.70mm
Resistance :
40mOhms
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Factory Lead Time :
9 Weeks
Composition :
Wirewound
Series :
CPL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
15W
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Width :
12.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
47.625mm
Datasheets
CPL15R0400JB14
Vishay / Dale CPL15R0400JB14
40mOhms, 15W, Wirewound,