CPL15R0400FB313
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPL15R0400FB313
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.04 OHM 15W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Black Zinc Nickel
Product :
Accessories
Resistance :
40 mOhms
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
15W
Amphenol
Size / Dimension :
1.875 L x 0.500 W (47.63mm x 12.70mm)
Tolerance :
±1%
Product Category :
Circular MIL Spec Tools, Hardware and Accessories
Number of Terminations :
2
Series :
CPL
Product Type :
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Brand :
Amphenol Pcd
Composition :
Wirewound
For Use With :
Receptacles
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Type :
Dust Cap
Operating Temperature :
-65°C ~ 275°C
Subcategory :
Circular Connectors
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Datasheets
CPL15R0400FB313
Vishay / Dale CPL15R0400FB313
40 mOhms, 15W, Wirewound,