CPL15R0100FE14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPL15R0100FE14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 15W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Welded
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistance :
10MOhm
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
1.875Lx0.500W 47.63mmx12.70mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Lead Diameter :
0.914 mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
15W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C