CPL10R0700FB31
Mfr.Part #
CPL10R0700FB31
Description
RES 0.07 OHM 10W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Series :
CPL
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
1.875 L x 0.375 W (47.62mm x 9.52mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Failure Rate :
Brand :
ITT Cannon
Features :
Tolerance :
±1%
Resistance :
70 mOhms
Package / Case :
Subcategory :
Circular Connectors
Packaging :
Bulk
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Power (Watts) :
10W
ITT Cannon
Operating Temperature :
-65°C ~ 275°C
Datasheets
CPL10R0700FB31
Vishay / Dale CPL10R0700FB31
70 mOhms, 10W, Wirewound,