CPL10R0600FE31
Mfr.Part #
CPL10R0600FE31
Description
RES 0.06 OHM 10W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Power Dissipation :
10W
Power (Watts) :
10W
Resistance :
60mOhms
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Width :
9.525mm
Length :
47.625mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
CPL
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Max Operating Temperature :
275°C
Datasheets
CPL10R0600FE31
Vishay / Dale CPL10R0600FE31
60mOhms, 10W, Wirewound,