CPL10R0600FE143
Mfr.Part #
CPL10R0600FE143
Description
RES 0.06 OHM 10W 1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistance :
60mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
275°C
Power (Watts) :
10W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Length :
47.625mm
Width :
9.525mm
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
Max Power Dissipation :
10W
Published :
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CPL10R0600FE143
Vishay / Dale CPL10R0600FE143
60mOhms, 10W, Wirewound,