CPL10R0600FB31
Mfr.Part #
CPL10R0600FB31
Description
RES 0.06 OHM 10W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Length :
47.625mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Width :
9.525mm
Resistance :
60mOhms
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
275°C
Max Power Dissipation :
10W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
CPL10R0600FB31
Vishay / Dale CPL10R0600FB31
60mOhms, 10W, Wirewound,