CPL10R0400FE14
Mfr.Part #
CPL10R0400FE14
Description
RES 0.04 OHM 10W 1% AXIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
275°C
Resistance :
40mOhms
Power (Watts) :
10W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Power Dissipation :
10W
Width :
9.525mm
Length :
47.625mm
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Wirewound
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Published :
Datasheets
CPL10R0400FE14
Vishay / Dale CPL10R0400FE14
40mOhms, 10W, Wirewound,