CPL10R0200FB143
Mfr.Part #
CPL10R0200FB143
Description
RES 0.02 OHM 1% 10W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Lead Diameter :
0.914 mm
Construction :
Welded
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
1.875Lx0.375W 47.62mmx9.52mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
10W
Resistance :
20mOhm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
CPL
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
CPL10R0200FB143
Vishay / Dale CPL10R0200FB143
FIXED RESISTOR, 20mOhm, Wirewound,