CPL07R0360JE14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPL07R0360JE14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.036 OHM 7W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Lead Diameter :
0.914 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
7W
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
36mOhm
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
1.391Lx0.375W 35.32mmx9.52mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Construction :
Welded
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±5%
Series :
CPL
Datasheets
CPL07R0360JE14
Vishay / Dale CPL07R0360JE14
FIXED RESISTOR, 36mOhm, Wirewound,