CPL05R0600JB14
Mfr.Part #
CPL05R0600JB14
Description
RES 0.06 OHM 5W 5% AXIAL
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Composition :
Wirewound
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Axial
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
60mOhm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
Datasheets
CPL05R0600JB14
Vishay / Dale CPL05R0600JB14
FIXED RESISTOR, 60mOhm, Wirewound,