CPL03R0700FE14
Mfr.Part #
CPL03R0700FE14
Description
RES 0.07 OHM 3W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
7.9502mm
Length :
22.225mm
Wirewound
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Supplier Device Package :
Axial
Published :
Bulk
Max Operating Temperature :
275°C
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
70mOhms
Power (Watts) :
3W
Datasheets
CPL03R0700FE14
Vishay / Dale CPL03R0700FE14
70mOhms, 3W, Wirewound,