CPL03R0300JB31
Mfr.Part #
CPL03R0300JB31
Description
RES 0.03 OHM 3W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
CPL
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
3W
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistance :
30mOhm
Construction :
Welded
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Diameter :
0.914 mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
CPL03R0300JB31
Vishay / Dale CPL03R0300JB31
FIXED RESISTOR, 30mOhm, Wirewound,