CPL03R0300HE143
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPL03R0300HE143
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.03 OHM 3W 3% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±3%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Welded
Resistance :
30mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Surface Mount :
No
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
3W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.914 mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
CPL
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
CPL03R0300HE143
Vishay / Dale CPL03R0300HE143
FIXED RESISTOR, 30mOhm, Wirewound,