CPL03R0200JE31
Mfr.Part #
CPL03R0200JE31
Description
RES 0.02 OHM 5% 3W AXIAL
Tolerance :
±5%
Composition :
Wirewound
Resistance :
20mOhm
Construction :
Welded
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Lead Diameter :
0.914 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
3W