CPL03R0200FE31
Mfr.Part #
CPL03R0200FE31
Description
RES 0.02 OHM 1% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Construction :
Welded
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Axial
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Series :
CPL
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.914 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Composition :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Resistance :
20mOhm
Datasheets
CPL03R0200FE31
Vishay / Dale CPL03R0200FE31
FIXED RESISTOR, 20mOhm, Wirewound,