CPCP105K600JB32
Mfr.Part #
CPCP105K600JB32
Description
RES 5.6K OHM 10W 5% RADIAL
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Spacing :
7.37mm
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
5.6kOhm
Height :
34.8488mm
Tolerance :
±5%
Radial
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
10W
Power Rating :
10W
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
CPCP
Size Code :
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
16 Weeks
Lead Length :
4.5mm
Datasheets
CPCP105K600JB32
Vishay / Dale CPCP105K600JB32
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6kOhm, Wirewound,