CPCP022R200JB31
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPCP022R200JB31
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 2.2 OHM 2W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Height :
20.4978mm
Size / Dimension :
0.433Lx0.276W 11.00mmx7.00mm
Max Operating Temperature :
275°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Power Dissipation :
2W
Series :
CPCP
Number of Terminations :
2
Width :
7.0104mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
10.9982mm
Supplier Device Package :
Radial Lead
Feature :
Flame Proof, Safety
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Resistance :
2.2Ohms
Power (Watts) :
2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
2W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.807 20.50mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
CPCP022R200JB31
Vishay / Dale CPCP022R200JB31
Through Hole 2.2Ohms, 2W, Wirewound,