CPCP101K500KB32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPCP101K500KB32
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5K OHM 10W 10% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Radial Lead
Width :
12.319mm
Length :
16.0782mm
Series :
CPCP
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
10W
Max Operating Temperature :
275°C
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Composition :
Wirewound
Resistance :
1.5kOhms
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
34.8488mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Power (Watts) :
10W
Power Rating :
10W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Flame Proof, Safety
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CPCP101K500KB32
Vishay / Dale CPCP101K500KB32
Through Hole 1.5kOhms, 10W, Wirewound,