CPCP1010R00JB311
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPCP1010R00JB311
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 10W 5% RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
CPCP
Size / Dimension :
0.633Lx0.485W 16.08mmx12.32mm
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Radial Lead
Number of Terminations :
2
Resistance :
10Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
12.319mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
10W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Operating Temperature :
275°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
16.0782mm
Max Power Dissipation :
10W
Feature :
Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Height :
34.8488mm
Height Seated (Max) :
1.372 34.85mm
Power Rating :
10W
Packaging :
Bulk
Datasheets
CPCP1010R00JB311
Vishay / Dale CPCP1010R00JB311
Through Hole 10Ohms, 10W, Wirewound,