CPCP05R1500JE32
Mfr.Part #
CPCP05R1500JE32
Description
RES 0.15 OHM 5W 5% RADIAL
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
150mOhm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
0.813 mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Lead Length :
4.5mm
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Height :
25.4762mm
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Series :
CPCP
Size Code :
2
Power Rating :
5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Max Power Dissipation :
5W
Lead Spacing :
5mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CPCP05R1500JE32
Vishay / Dale CPCP05R1500JE32
FIXED RESISTOR, 150mOhm, Wirewound,