CPCP0568R00JE32
Mfr.Part #
CPCP0568R00JE32
Description
RES 68 OHM 5W 5% RADIAL
Height :
25.4762mm
Max Power Dissipation :
5W
Lead Diameter :
0.813 mm
Contact Plating :
Tin
Lead Length :
4.5mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Size Code :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
5mm
Tolerance :
±5%
Power Rating :
5W
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Resistance :
68Ohm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Bulk
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Datasheets
CPCP0568R00JE32
Vishay / Dale CPCP0568R00JE32
Through Hole FIXED RESISTOR, 68Ohm, Wirewound,