CPCP055R600JB31
Mfr.Part #
CPCP055R600JB31
Description
RES 5.6 OHM 5W 5% RADIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
25.4762mm
Depth :
8.99mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Operating Temperature :
275°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Width :
8.9916mm
1 (Unlimited)
Termination :
Wirewound
Supplier Device Package :
Radial Lead
Lead Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
5W
Power (Watts) :
5W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
5.6Ohms
Military Standard :
Not
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
13mm
Datasheets
CPCP055R600JB31
Vishay / Dale CPCP055R600JB31
Through Hole 5.6Ohms, 5W, Wirewound,