CPCP0556R00JE32
Mfr.Part #
CPCP0556R00JE32
Description
RES 56 OHM 5W 5% RADIAL
Lead Spacing :
5mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Lead Diameter :
0.813 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
25.4762mm
Resistance :
56Ohm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
4.5mm
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-65°C~275°C