CPCP051R000JB32
Mfr.Part #
CPCP051R000JB32
Description
RES 1 OHM 5W 5% RADIAL
Lead Length :
4.5mm
Lead Spacing :
5mm
Height Seated (Max) :
1.003 25.48mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
EAR99
Contact Plating :
Lead, Tin
Rated Power Dissipation (P) :
5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
Resistance :
1Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
25.4762mm
Max Power Dissipation :
5W
Size Code :
Power Rating :
5W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Lead Diameter :
0.813 mm
Datasheets
CPCP051R000JB32
Vishay / Dale CPCP051R000JB32
Through Hole FIXED RESISTOR, 1Ohm, Wirewound,