CP10.241-R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP10.241-R2
Manufacturer
PULS
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
PWR SUPP 240W 24V 10A DC-INPUT
Manufacturer :
PULS
Product Category :
Number of Outputs :
1
Height :
124mm
Power Rating :
240W
Height - Seated (Max) :
Max. output current :
10A
Output Current :
10A
Mounting Type :
DIN Rail Mount
Width :
39mm
Output Voltage :
24V dc
Type :
CP10.241-R2
Power :
240W
Number of Terminations :
2
Input Voltage :
100 → 240V ac
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Load Regulation :
1000mV
Min. input voltage :
100V AC,110V DC
Length :
117mm
Standards Met :
ATEX, CE Certified, CSA Certified, cULus Listed, GL, IECEx, UL 508, UL 60950-1
Output voltage (min.) :
24V
Size / Dimension :
0.071 Dia x 0.130 L (1.80mm x 3.30mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Output current (max.) - rounded :
10A
Input voltage (max.) :
240V AC,150V DC
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Resistance :
845 kOhms
Dim :
(L x W x H) 117 x 39 x 124 mm
Content :
1pc(s)
Depth :
117mm
Max. operating temperature :
70°C
Manufacturer part # :
CP10.241-R2
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W