CP0603A0942CNTR
Mfr.Part #
CP0603A0942CNTR
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIRECTIONAL COUPLER
RF Directional Coupler
Insertion Loss :
0.4 dB
Product Category :
Signal Conditioning
Product Length :
2.01 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Frequency :
942 MHz
Supplier Package :
SMD
Type :
Thin-Film Directional Couplers
Series :
Brand :
Frequency Range :
925 MHz to 960 MHz
Product :
Directional Couplers
Product Type :
Signal Conditioning
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Screening Level :
Industrial
Operating Temperature :
-40 to 85 °C
Subcategory :
Filters
Capacitance Tolerance :
10%
RoHS :
Details
Pin Count :
4
Packaging :
MouseReel
Product Width :
2 x 1.25 x 1.45 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
0.001 uF
Mounting :
Surface Mount
Category :
Thin-Film Directional Couplers
Impedance :
50 Ohms