CMF201R8000JNRE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF201R8000JNRE
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.8 OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Power Rating :
1W
Resistance :
1.8Ohms
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Military Standard :
Not
Length :
9.525mm
Width :
3.68mm
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
1W
Series :
CMF
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Termination :
Power (Watts) :
1W
Datasheets
CMF201R8000JNRE
Vishay / Dale CMF201R8000JNRE
1.8Ohms, 1W, Metal Film,